Facebook Twitter Instagram YouTube

Forklift Kiralama

Forklift satın alma fiyatları Akülü ve Dizel ürün olmasına göre, kaldırabileceği tonaj ve yükseklik kapasitesine göre değişmektedir. Dolayısıyla kiralama yapacak firmanın satın alma maliyetleri doğrultusunda forkliftin kiralama maliyetleri değişmektedir. Bu hesaplama özellikle kurumsal Forklift kiralama yani uzun dönem Forklift kiralama sözleşmeleri için geçerlidir. Örnek verecek olursak 3 Ton taşıma kapasiteli forkliftin kiralama ücreti ile 5 ton taşıma kapasiteli forkliftin kiralama ücreti aynı değildir çünkü maliyetleri farklıdır. Aynı şekilde aynı tonaj kapasitesine sahip olmasına rağmen akülü ve dizel forkliftin de satın alma maliyetleri farklı olduğu için kiralama rakamları da farklı olabilmektedir. Satın alma maliyetini etkileyecek tüm ilave unsur ekipmanlar aynı şekilde kiralama maliyetini de arttırmaktadır.

Kiralama süreleri uzun dönem 12- 24 -36 ay aralıklarında, Kısa dönem yani 1-6 ay aralıklarında ve parsiyel kiralama yani saatlik/ günlük şeklinde belirlenebilmektedir.

  • Uzun dönem Forklift kiralama operasyonunda süre arttıkça kiralama rakamları düşmektedir. Bu süre ortak sözleşme ile imza altına alındığı için örnek olarak 4 yıllık sözleşme boyunca aynı forklift ile devam edilmektedir. Sözleşme süresince forkliftin geri iadesi yapılamaz. Bunun sebebi sunulan avantajlı Forklift kiralama ücretidir. Bu sözleşmeler genel olarak sıfır forkliftlerle yapılmaktadır. Operatörün kiralayan firmaya ait olma durumlarında kiracı daha yüksek tutarlarda kira ücreti ödemektedir.
  • Kısa dönem kiralama ise genel olarak uzun dönem sözleşmeli kiralamalardan daha yüksek rakamlarda yapılmaktadır. Çoğu zaman bu makinalar ikinci el olduğu için avantajlı fiyatlarda yakalanabilmektedir. Kısa dönem kiralamalarda forkliftin nakliye ücretleri ekstra bir maliyet olarak kiralama fiyatlarına yansımaktadır.
  • Parsiyel / günlük Forklift kiralama; bu operasyonlarda genelde operatör ve forklift beraber olarak saatlik, kamyon indirme, günlük şekilde kiralanmaktadır. Kiralama yapılacak yerdeki işin süresi, operasyonun zorluğuna ve işin mesafesine göre kiralama fiyatları değişkenlik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse işletmenizde öz mal olarak forkliftiniz yoksa ve işletmenize gelen bir kamyonu deponuza boşaltmak istediğiniz zaman çevredeki bu çalışma koşullarındaki bir forklift kiralama firmasından hizmet alabilmektesiniz. Bu hizmeti veren firmalar genelde şahsı firmaları olup sahibi oldukları forklift sayısı sınırlıdır.
16 Şubat 2020